TIP: MILLIST MONITORI VALIDA FOTOTÖÖTLUSEKS?

TIP: MILLIST MONITORI VALIDA FOTOTÖÖTLUSEKS?
October 29, 2022 elimelart
In Tech
Uffff….Saabus aeg, millal ma valisin välja uue monitori fototöötluseks. See oli väääga raske! Neid on nii palju erinevaid, mõnel on erinevus väga väike ja mõnel suur.
Millised erinevused on: soovitan vaadata SEDA lehte. Sealt leiate väga palju monitori ja nende tooteandmeid. Loomulikult täienduseks peate ise otsima kindla monitori kohta infot.
Mina tegin nii. Panin otsingusse “best monitor for photographers/Photoshop/photo editing/ for the eyes” ja nende vahel valisin. Siis otsisin tootjate sarnaseid monitore ja küsisin Fotogruppidest, milliseid keegi kasutab. Panin neid ka võrdluseks teistega mis leidsin ise. Väga paljud langesid kohe välja.
Uurisin vähemalt nädala. Üks tuttav fotograaf, ütles “Vahet pole mida sa ostad, nagu nii kahetsed”. Ja teate mis? See ongi nii. Mitte, et minu ostetud ekraan halb oleks, aga tal pole kindlasti AdobeRGB 100%, nagu mõnel on. Tegelikult alguses võid kahetseda, aga pärast harjud ära ja lihtsalt leiad endale monitors töötamise õige koha ja aja ning kõik on korras.
Ekraaniga töötades peab puhkama silmi ja kui töötad 12 tundi monitori taga siis kindlasti sööma mustikaid ja vitamiine, mis hoiavad silmi vormis ja tegema silmadele mõeldud harjutusi, muidu võid nägemine halveneda.
Milliste kriteeriumite põhjal ma siis valisin monitori?
1) Monitori suurus
27-32 inchi. Valisin nüüd siis 27, kuna kujutasin ette, et minu toas ja lauas ei sobiks suuremat ekraani ja pealegi minule sobivas hinnaklassis polnud midagi eriti.
2) Static contrast ratio
mitte vähem kui 1000:1 le. Kuid isegi need tootjad mis kirjutavad 1300:1, siis tegelikult võib olla vähem kui tootja lubab.
3) Colours
1.7 billion, 30bit. Mis on enamik  4K monitoridel.
4) sRGB
Võiks olla 95-100% vahel, mida lähemale 100%le seda parem. Leidsin ühe LG, mis nö näitas 130%. Tegelikkuses testid näitasid aga vähem, aga loomulikult ka kõrged olid- Mudel LG 27GL850B, temal oli ka Nano IPS tehnoloogia.
5) IPS paneel
Vältisin AHVA IPS, kuna see on vanem kui AH-IPS ja NANO IPS. Lühidalt: need on ekraani tehnoloogiat, mis neelavad valgust – vahe on värvides ja ajas.  Ka erinevate Bit’idega on paneelid. Uuemad on tavaliselt 10 bit (8 + 2FRC). “Frame rate control” on virvtoonimine ehk lihtsalt pikslite väärtuste vahemik, mille tulemuseks saavutatakse maksimaalset värvi kvaliteeti madalama resolutsiooniga. Kasutatakse näiteks varjude, pooltoonide ja värvi loomisel.
IPS paneelide vahe: Mõned monitorid teevad seda kauem ja värvirohkemalt, kui teised. Tänapäeval eelistaksin Nano IPSi, kuid neid monitore on veel vähe ja ei pruugi sobida teiste parameetrite järgi. Nendel paneelidel on ka erinevad taustavalgused. Siit ka järgmine punkt.
6) Paneeli taustavalgus (backlight)
W-LED, RGBLED, GB-LED (link)
W- LED mõnes kohas mainiti kui silmadele halvasti mõjuvat. Proovisin seda vältida, aga seda väga raske teha, kuna paljud IPS monitorid on W-LEDid. Parem on GB-LED nagu näiteks on see Benq SW2700PT või SW271.
7) AdobeRGB (link)
90-100% – kui te printide palju töid välja näiteks lõuenditele, banneritele jne – tegelete trükkimistöödega ehk siis. Oleks muidugi tore seda omada, aga antud ajal ma ei tegele sellega nii palju ja minu juba prinditud tööd näevad siiski samasugused välja nagu arvutis, nii, et ei näinud põhjust seda praegu omada. Kuigi mõnedel on, mõnedel pole, olulisem on mõista: kas teile on seda vaja lähima 3 aasta jooksul?
8) HDR10 (10+ etc)
Pidasin oluliseks. See on High Dynamic Range– heledus on vähemalt 1000:1 ja 10bit. Tänu sellele saab lisada kontrasti (vahe kõige tumedal mustal ja heledal valgel), mis suurendab värvide arvu – paletti umbes million rohkem varje.
9) DCI-P3.
Veel üks värviruum. Muide minu telefonis see on ja soovitan seda omada. Kuigi minu arvutis seda pole. Aga ohverdusi peab tooma, kui valid hinnvahemikus 500-700€ monitori tööks.
10) NTSC (1953).
Järjekordne “color space”. (link: Video võrdlemisest)
11) BT.709 (link)
Veel ühed värvirezimiid ekraanidel. Seda kasutakse filmides ja animatsioonil. HDTV või REC.709 on sama mis BT.709, ta on väga lähedane sRGBle, aga mitte päris sama.
12) CIE1976 (link)
13) 3D LUT, 14bit (link)
14) Resolutsioon: QHD, 4K, 5K (link)
Vähemalt võiks olla pikslite sagedus olla: 163ppi, 64ppcm
QHD- 2560x1440px
4K- 3840x2160px teisisõnu UltraHD või UHD
5K- 5120×2880px
Üldiselt siis mida rohkem piksleid mahub Teie suurusse seda parem ja teravam pilt, seda rohkem saad zoomida oma pildi sisse. Pole mõtet võtta monitori mis on 32 tolli QHD. 4K 27-32 ok, üle selle peaks juba 5K olema. Minu loogika järgi. Samas oleks 27 tollis 5K, oleks veel parem. 27 tolli on täitsa paras suurus minu jaoks.
15) Low blue light (link)
Minu jaoks oli väga oluline, kuna minu silmad on väga tundlikud ja väsivad kiiresti ära kui näiteks kustutan pikselid või teen väga detailset tööd.
Minu omas nüüd saab valida isegi meelde tuletusena, “puhka silmi nüüd” mis on kasulik. Saab muuta ekraani reziimi “low blue light” alla, mis on eriti hea internetis surfamiseks.
Näiteks siin on hea lugeda.
16) Minimum response rate
1ms-5ms. Üle selle on juba kahtlane. Pealegi kui ma mängin :D, siis ei saa suure laagiga mängida. Selleks on erinevad AMD/Nvidia FreeSync tänapäeval. Milleks ostate monitori kas mängimiseks, foto ja viideo töötluseks või kodukasutajale?
17) Kaabel
Muidugi uuemad DisplayPort, USB-C, mitte HDMI, VGA kaablid. HDMI on ok, aga jääb aeglaseks juba vaikselt. Muidugi on veel USB-C, aga sellega võib ka olla üllatusi. Tänapäeva ekraanid töötavad enamik USB-C peal see on kordades kiirem kui DisplayPort.
Räägitakse nii. Näiteks DisplayPort (32,4Gb) toetab HDR10 ja 4K, HDMI (18Gbs) toetab ka 4K (minu monitori juhendis oli märge selle kohta, et toetab) aga ta edastab vähem andmeid, kui DisplayPort. Pealegi DisplayPordiga saab ühendada mitu monitori ühel ajal (Multi-Stream Transport Hub). Mina ostsin lõpuks mõlema otsaga DP ja töötab väga hästi- laitmatult.
18) Kumer ekraan või ei?
Ma eelistaksin kumerat ekraani, aga jällegi – siis ohverdus? Valisin mitte kumera. Las tehnoloogia veidi areneb 🙂
Hetkel küll panin endale veidi kõrgemale ja alla poole suunatud. Palju oleneb asendist samuti.
19) Sisseehitatud kõlarid?
Nope, aga kui on lisaks siis olgu Olen näinud: 2 tükki võimsusega 2wt või 5wt. Minul sattusid olema isegi, aga  kahe watilised. Mis on piisav sarja vaatamiseks. Kahe vattised ka töötavad väga hästi.
20) Disain
Mina valisin monitori ka selle järgi, kuna on ebamugav jalg või ta nt ei tiirle – siis on jama. Minu oma saab näiteks keerata vertikaalselt, see on hea kui kunagi panna nt 2-3 monitori kõrvale.
Nii, et nimekiri mida silmas pidada on väga suur. Kui Teie ei tea/oska/viitsi detailidesse süveneda, siis lihtsalt vaadake seda listi. Loodan, et see peaks aitama, kuna ma pole näinud nii suurt listi internetis liikvel 🙂
Mina ei kirjutanud midagi uut, ma lihtsalt panin kokku, aga kui selline juba oleks olemas siis ma ei peaks seda koostama.
Alati peab ikka kõike ise tegema, eks?
Aga ega koguaeg ka ei saa teha kõike ise. Mõnikord tuleb lihtsalt lasta teha.
Nautige!